Az alábbi oldalon gyűjtöttük össze Jakabszállás Község Önkormányzata képviselő-testülete által választott díszpolgárokat.
Bertusné Kocsis Ilona
Határozat száma, ideje: 28/2021. (VII. 07.), 2021. július 7.
Bertusné Kocsis Ilona a Jakabszállási Általános iskola elvégzése után a Kecskeméti Katona József Gimnáziumban érettségizett. Az érettségi után Egerbe a Ho Si Minh Tanárképző Főiskolára népművelés-történelem szakra vették fel. A diploma megszerzése után a Jakabszállási Általános Iskolába került, ahol a községi művelődési ház és könyvtár vezetésével bízták meg, valamint az iskolában történelmet tanított.
A családalapítást követően hét évig otthonában a 3 gyerekét nevelte. Miután letelt a gyermeknevelési szabadság, visszament tanítani a Jakabszállási Általános Iskolába. Ekkor már népművelési feladatokat nem kellett végeznie és a történelem szak tanítása is megoldott volt, így a speciális csoport oktatását ajánlották fel részére. Egyre többet foglalkozott a hátrányos helyzetű és tanulási nehézségekkel küzdő gyermekekkel. Speciális munkájához sok segítséget kapott a szakértői bizottságtól.
Folyamatosan képezte magát ezen a szakterületen. Először a gyógypedagógiai asszisztensi képzést végezte el. Továbbképzéseken vett részt és minden lehetőséget megragadott, hogy a speciális feladatokat minél magasabb szinten tudja ellátni. Elvállalta a gyermekvédelmi feladatok ellátását is, mivel a tanítványainak zöme nehéz körülmények között élő gyermekekből állt.
Szoros munkakapcsolatba került a községi gyámügyessel, akivel hatékonyan tudott együttműködni. Megismerkedett a falu cigány családjaival, életkörülményeikkel, szokásaikkal. Gyakran járt családlátogatásra, amit szívesen fogadtak. Lassan elfogadták és tanácsait megfogadták a gondozása alá tartozó családok. Sikereket ért el abban is, hogy csökkent a cigány tanulók hiányzása, valamint tanácsára a szülők előbb vitték óvodába a gyerekeket. Táborokat szervezett a Wolford dűlői közösségi házban, majd a későbbi években (5 évig) az iskolában programokat a roma tanulóknak. 2002-ben jelentkezett az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolai Karára a tanulásban akadályozottak szakára, ahol 2005-ben szerzett diplomát. A megszerzett képzettségei mellett elhivatottsága itt mélyült el. Megerősítést kapott munkája jelentőségéről, valamint erőt merített további tevékenységéhez. A tanítványai részére minden lehetőséget kihasznált a továbbtanulás érdekében. Kezdetektől fogva részt vett az Útravaló Programban a kezdetektől fogva.
A közszolgálatban eltöltött 40 éves kiemelkedő tevékenysége alapján „Jakabszállás Díszpolgára” kitüntető címet kapott.
Fekete János ✝
Határozat száma, ideje: 88/2019. (X. 25.), 2019. október 25.
Fekete János Jakabszállás közéletébe 1972 júliusától kapcsolódott be, amikor Csépáról településünkre helyezték. Nyugdíjazásáig 2016. július 31-ig, 44 éven keresztül látta el a jakabszállási hívek szolgálatát. A hatvan év lelkipásztori szolgálatáért a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét vehette át 2019. évben.
1936. július 6-án a szomszédos településen, Fülöpjakabon született. A Kecskeméti Piarista Gimnáziumban érettségizett 1954-ben. Innen a Szegedi Hittudományi Főiskolára ment, ahol teológiát tanult és 1959-ben végzett. Vácott 1959. június 21-én szentelték pappá. Első szentmiséjét 1959. június 28-án mutatta be Fülöpjakabon. Papi hívatását Kiskunfélegyházán kezdte, majd másfél évre Pesterzsébetre helyezték. Ezt követően Nyárlőrincen két évig, Rákóczifalván hét évig, Csépán közel három évig szolgálta a híveket.
Nagy gondot fordított a felnőtt lakosság tájékoztatására, a gyermekek oktatására is. E célt szolgálja a Jakabszállásról és a Római Katolikus Plébánia életéről szóló két könyve is. Szolgálata alatt megvalósította a hívek és saját nagy vágyát, hogy a II. világháború veszélye miatt meg nem épített templom torony 1984-ben megépülhetett.
Jakabszállás Község Önkormányzata Képviselő-testülete Fekete János nyugalmazott címzetes esperest a közösségért végzett több mint négy évtizedes munkájáért „Jakabszállás Díszpolgára” kitüntető címben részesítette.
Szabó Mihály
Határozat száma, ideje: 38/2019. (V. 14.), 2019. május 14.
Szabó Mihály Jakabszállás közéletébe 1977. január 1-től kapcsolódott be, mint tanácselnök. Azon kevés polgármesterek közé tartozott, aki minden választáskor elnyerte a lakosság bizalmát. 1990-ben tanácselnökből polgármesterré választotta a helyi közösség. E tisztségét 2014. évben történő nyugdíjba vonulásáig élethivatásának tekintette.
A napi huszonnégy óra odafigyelést igénylő hivatása mellett számos társadalmi tisztséget is betöltött, illetve jelenleg is betölt. Ilyen tisztségek: MLSZ Bács-Kiskun Megyei Igazgatóságának társadalmi elnöke, hegyközség elnöke 15 évig (jelenleg választmányi tag), sportegyesület elnöke, polgárőrség alapító tagja (jelenleg titkára), a Magyar Tartalékosok Bács-Kiskun Megyei Szervezetének elnök-helyettese.
Nagy gondot fordít a felnőtt lakosság tájékoztatására, oktatására. E célt szolgálja a népfőiskolai előadások megszervezése. Ezen előadások keretében egészségügyi, adóztatási, irodalmi, és UNIÓS ismeretek megszerzésére volt lehetőség. Szabó Mihály nyugalmazott polgármester 43 éve folytat közéleti tevékenységet (tanácselnök, polgármester, 2014-től önkormányzati képviselő) melynek során jó kapcsolatot alakított ki a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat vezetőivel, Kecskemét Megyei Jogú Város vezetésével, a Hadkiegészítő Parancsnokság vezetőivel, és minden önkormányzattal kapcsolatban álló szervezettel. Szabó Mihály több évtizedes munkája meghatározó volt a község fejlődésében. Vezetésével a település sokat fejlődött. (általános iskola, ravatalozó, tornaterem, telefon, tanyai villanyhálózat, közvilágítás és vízhálózat bővítése).
Munkájának elismeréseként számos magas szintű elismerésben részesült: Magyar Köztársasági Érdemkereszt Ezüst Fokozata, Magyar Érdemrend Lovagkeresztje (2012. augusztus 20.), Jakabszállás Községért kitüntetés, Bács-Kiskun Megyéért Díj (2016. október 23.), Bács-Kiskun Megye Közszolgálatáért díj (1999. február 27.), Bács-Kiskun Megye Sport díja (2008. október 23.), Közszolgálati Érdemjel Ezüst Fokozata, Magyar Köztársaság Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztere által adományozott Aranykoszorús Kitüntetés a földrendezések terén végzett munkája elismeréséül (2003. augusztus 20.), Eszterházy Miksa díj (2015. május 6.), Honvédelemért kitüntető cím első osztálya (1998. és 2012.) Honvédelemért kitüntető cím másod osztály (2007. május 21.), Önkormányzati Miniszteri Elismerés 2010., Földművelési és Vidékfejlesztési Miniszter elismerő oklevél.
Jakabszállás Község Önkormányzata Képviselő-testülete Szabó Mihály nyugalmazott polgármestert a közösségért végzett közel négy évtizedes munkájáért „Jakabszállás Díszpolgára” kitüntető címben részesítette.
Konfár János ✝
Határozat száma, ideje: 46/2018. (V. 28.), 2018. május 28.
Konfár János 1990 óta folytatott közéleti tevékenységet. 1990-1994 között az Ügyrendi Bizottság tagja volt. 1994-től 2014-ig megszakítás nélkül alpolgármesteri tevékenységet látott el, nagyobb részt társadalmi munkában.
Aktívan részt vett a község életében. Kapcsolattartó személyiség szerepét töltötte be az önkormányzat, a civil szervezetek, valamint a vállalkozók között. A Jakabszállási Lovas Sportegyesület Elnöke. A községi rendezvényeknek nemcsak résztvevője, hanem támogatója és szervezője is volt. Vállalkozási tapasztalatát az önkormányzati ügyek megoldásában is kamatoztatta. Szabó Mihály
nyugalmazott polgármesterrel együtt a beruházások előkészítésében és lebonyolításában aktív szerepet vállalt. Elismerésre méltó kapcsolata volt az intézmények vezetőivel, dolgozóival.
A lakosság elismerte tevékenységét, melyet bizonyított az is, hogy 1994. év óta minden helyi önkormányzati és képviselő választáson képviselővé választották. Közel húsz éves kiemelkedő közéleti tevékenysége elismeréseként megkapta a Magyar Köztársasági Bronz Érdemkeresztet. Ezen kívül rendelkezett a Polgárőr Érdemkereszt Ezüst Fokozatával, A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Miniszter által adományozott Aranykoszorús Gazdadíjjal (1995.) és Jakabszállás Községért Emlékéremmel.
Jakabszállás Község Önkormányzata „Jakabszállás Díszpolgára” kitüntető címben részesítette.
Mészáros László
Határozat száma, ideje: 45/2018. (V. 28.), 2018. május 28.
Mészáros László 1938-ban született Jakabszálláson. Helyben végezte az általános iskolai tanulmányait az összevont tanyasi iskolában. Érettségi vizsgát a Kiskunfélegyházi Állami Tanítóképzőben tett 1957-ben.
1958-ban Baján tett képesítő vizsgát és szerzett tanítói oklevelet. 1963-ban a Szegedi Tanárképző Főiskolán biológia – mezőgazdasági ismeretek szakon tanári oklevelet szerzett.
1957-től 1998-ig dolgozott a Jakabszállási Általános Iskolában, mely időszak alatt 1967 - 1998 között az iskola igazgatója volt. Munkáját gyakorló tanítójelöltként kezdte a Jakabszállási Általános Iskolában, majd tanító lett, kis idő elteltével tanárként, igazgatóhelyettesként, iskolaigazgatóként, 1982-től Általános Művelődési Központ Igazgatójaként folytatta. Nyugdíjazását követően 1998. és 2008. között részfoglalkozásban, biológia és informatika tantárgyakat tanított tovább. 2012-ig aktívan részt vett a közéletben is; tanácstag, Vb-tag, majd önkormányzati képviselő volt. 2006-ban a Környezetvédelmi és Vízügyi Miniszter Mészáros László nyugalmazott ÁMK igazgató részére a természeti értékek megőrzése érdekében végzett munkája elismeréseként Miniszteri Elismerő oklevelet adományozott. 2007-ben a Magyar Köztársaság Oktatási és Kulturális minisztere Mészáros László részére Arany Katedra Emlékplakett kitüntetést adományozott, valamint az Általános Művelődési Központ fennállásának 25. évfordulója alkalmából elismerésben részesült.
Tanítói, tanári és intézményvezetői munkáját a tanítványok, a szülők, a szakfelügyelők és a szaktanácsadók egyaránt nagyra értékelték. Tanítványai és a szülők szakmai felkészültsége, gyermekszeretete, közvetlensége és a közélet iránti elkötelezettsége miatt szeretik és tisztelik.
„Jakabszállás Díszpolgára” kitüntető cím adományozását az 50 év helyben töltött pedagógiai, intézményvezetői, közéleti tevékenységének elismeréseként ítélte oda a képviselő-testület. Több mint 30 év igazgatói tevékenységével, több mint negyven év tanácstagsági, illetve képviselői munkásságával a település fejlődését szolgálta.